رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری گفت: سند اصلی تحول ایران از نفت می‌گذرد و امروز توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان در این صنعت محرز شده است.

به گزارش خبرنگار استصنا به نقل از  شانا، علی آقامحمدی صبح روز  (پنجشنبه، ۲۱ دی‌ماه) در همایش «رشد تولید و مهار تورم با الگو و نقشه راه حکمرانی دانش‌بنیان شدن صنایع بزرگ با بهره‌گیری از فرصت‌های تولید محصول با برند تجاری ملی در کشور به‌منظور رقابت در سطح منطقه» در مرکز همایش‌های تخصصی شرکت ملی نفت ایران (باشگاه کوشک)، گفت: کانون تولیدکنندگان صنعتی مبتنی بر اقتصاد دانش‌بنیان، تشکیل شده است تا آغازی برای کاری بزرگ باشد و به تحقق فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر دانش‌بنیان کردن صنایع بینجامد.

وی افزود: در این مسیر تجمیع تقاضا از مهم‌ترین کارهاست، امروز پراکندگی تقاضا این امکان را نمی‌دهد، همچنین در زمینه استانداردهای بومی باید اجماع شود، تجربه موفقی که در زمینه دانش‌بنیان شدن در کشور اتفاق افتاده در صنعت محرز است.

رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری تأکید کرد: ۹۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان در کشور داریم که بیش از ۱۶۰۰ مورد آنها نوآور هستند، اما هنوز به مرحله تولید محصول نرسیده‌اند.

آقامحمدی گفت: سرعتی که در رشد فناوری کشور و رشد شرکت‌های فناور به وجود می‌آید با فعالیت گذشته شرکت‌های دانش‌بنیان قابل مقایسه نخواهد بود، سال آینده سال فناوری خواهد بود.

آقامحمدی تصریح کرد: سند اصلی تحول ایران از نفت می‌گذرد، دورانی طلایی برای تولید و فروش نفت وجود دارد که با دوران طلایی جمعیت ایران همراه شده است و غفلت از این موضوع به عقب ماندگی ایران می‌انجامد.