براساس تصمیم‌گیری در نشست شورای عالی پروژه‌ها

سرمایه شرکت مایع‌سازی گاز ایران افزایش یافت

 

صندوق بازنشستگی صنعت نفت با هدف شتاب‌بخشی به ساخت ردیف نخست طرح ایران ال‌ان‌جی، ۱۶۰۰ میلیارد تومان سرمایه به شرکت مایع‌سازی گاز ایران اختصاص داد.

به گزارش استصنا به نقل از صندوق بازنشستگی صنعت نفت، بیست‌وهفتمین نشست شورای عالی پروژه‌های گروه اقتصادی صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت با حضور عبدالحسین بیات، رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌ها در محل شرکت سرمایه‌گذاری اهداف برگزار شد، هدف از برگزاری این نشست، ارزیابی روند پیشرفت پروژه‌های حوزه (قطب) سرمایه‌گذاری جنوب بود.

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌ها در خلال گزارش‌های مدیران پروژه گفت: حفظ و تقویت فضای رقابتی در میان شرکت‌های گروه ضروری است، اما این موضوع منوط به رعایت دو اصل کیفیت و زمان در انجام کار است.

وی رقابت بخش دولتی با بخش خصوصی را مغایر با مفاهیم اقتصاد مردمی دانست و افزود: بخش دولتی نباید با بخش خصوصی رقابت کند، بلکه بهتر است برای حضور مؤثر بخش خصوصی، زمینه‌سازی کند و دولت نیز باید به مباحث ابزارهای حکمرانی و نظارتی و اخذ درآمد از محل مالیات بپردازد.

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌ها تصریح کرد: یکی از سیاست‌های مؤثر دولت سیزدهم، تعیین تکلیف پروژه‌های نیمه‌تمام و راکد است زیرا این طرح‌ها منابع را بدون تولید ارزش‌افزوده معطل نگه می‌دارند.

بیات ادامه داد: هیچ‌کدام از طرح‌های در حال اجرای صندوق‌ها واگذار نخواهد شد،‌ زیرا هرگونه واگذاری پیش از تکمیل طرح از منظر اصول بنگاه اقتصادی صرفه ندارد، از این رو همه طرح‌ها با همه نیرو و طبق برنامه‌ای که در یک سال گذشته برای آنها تدوین شده است پیش خواهند رفت و به چرخه اقتصادی گروه یاری خواهند رساند.

وی گفت: در بنگاه اقتصادی پویا، طرح‌ها به‌موقع به سرانجام می‌رسند و منابع حاصل از آن، دوباره برای طرح‌های تازه و نو به‌کار گرفته می‌شود بنابراین سود حاصل از هر طرحی، پشتوانه طرح بعدی است.

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌ها اظهار کرد: ظرفیت‌های شرکت‌های گروه در نظام اقتصادی پویا، در کنار هم قرار گرفته است تا گردش اقتصادی درون‌گروهی انجام شود، به این ترتیب سود حاصل از طرح‌ها در داخل گروه حفظ می‌شود.

بر اساس این گزارش، در همین چارچوب وضع پیشرفت شرکت مایع‌سازی گاز ایران نیز ارزیابی و تصریح شد راهبرد تکمیل این طرح ملی تعیین شده است؛ از این رو در مرحله اول یک ردیف (ترن) از بخش شیرین‌سازی و مایع‌سازی به ظرفیت ۵.۴ MTPA تکمیل خواهد شد، به همین سبب بخش‌های مشترک نیز به‌تناسب راه‌اندازی یک ردیف ساخته خواهند شد. مخازن، اسکله، بخش‌های یوتیلیتی نیز به‌طور کامل ساخته می‌شوند.

۸۱۰ مگاوات برق تولیدی واحدهای یک تا پنج نیروگاه برق این شرکت است که بخشی از برق تولیدی آن، برای ردیف یک طرح مایع‌سازی و بقیه آن به پتروپالایش کنگان و شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی تخصیص داده خواهد شد. ۱۶۰۰ میلیارد تومان به‌منظور افزایش سرمایه شرکت، برای تکمیل این طرح تخصیص داده شد.

در این نشست همچنین «طرح پتروشیمی آلای مهستان» دارای دو واحد برای تولید پلی پروپلین (PDH) با ظرفیت تولید سالانه ۴۵۰ هزار تن پروپیلن، و «طرح تولید پلی‌پروپیلن (PP)» با ظرفیت تولید سالانه ۴۵۰ هزار تن است. طرح «الفین توسعه پتروشیمی کنگان» با ظرفیت تولید سالانه یک‌میلیون تن اتیلن، «طرح تولید پی‌اتلین سنگین (HDPE) سروش مهستان» با ظرفیت تولید سالانه ۳۰۰ هزار تن و طرح «تولید پلی‌اتیلن سنگین (HDPE)/ پلی‌اتیلن سبک خطی (LLDPE) نگین مهستان» با ظرفیت تولید سالانه ۳۰۰ هزار تن، واحد تولید پلی‌اتیلن پتروپالایش کنگان با ظرفیت تولید سالانه ۳۰۰هزار تن و واحد یوتیلیتی پتروپالایش کنگان ارزیابی شدند.