رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: سه و نیم میلیون بشکه نفت امروز در کشور هدر می‌رود که به خاطر بهره‌وری غلط است یعنی سالانه بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار را داریم هدر می‌دهیم.

به گزارش خبرنگار پاستصنا به نقل از   تسنیم، محمد باقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی صبح امروز دوشنبه در اولین رویداد نظارتی قانون جهش تولید دانش بنیان، اظهار داشت: در برنامه هفتم توسعه سعی شده که نگاه ویژه‌ای به دانش بنیان‌ها شود؛ برنامه پنج سال آینده کشور تا سه هفته آینده در مجلس تصویب خواهد شد، از این رو باید برنامه هفتم طوری نوشته شود که به دانش بنیان‌ها آسیبی وارد نشود.

وی افزود: ما در کشور نهاد علم را باید اجتماعی کنیم و باید توسعه اجتماعی را ارج دهیم از این رو نیازمند هستیم سه محور را در اقدامات مدنظر قرار بدهیم این سه محور هوشمندسازی، شفاف سازی و مردمی سازی است. وقتی حرف از مردمی سازی می‌زنیم این است که باید به توان مردم اتکا کنیم.

رییس مجلس گفت: وقتی می‌خواهیم آگاهی بخشی کنیم باید مردم را به حقوقشان آشنا کنیم و بدانند که باید حقوقشان را مطالبه کنند پس وظیفه مسئولین آگاهی بخشی است.

قالیباف تصریح کرد: اگر مردم به خوبی دانستند که چگونه مطالبه کنند و حقوقشان را دانستند وظایفشان را هم مشخص خواهد شد و اگر این رفت و برگشت اتفاق افتاد نشان می دهد که اعتماد بین مردم و حکومت برقرار خواهد شد؛ زیرا اعتماد سرمایه اصلی جمهوری اسلامی است.

وی ادامه داد: در جمهوری اسلامی اگر اعتماد وجود نداشته باشد هیچ کاری پیش نخواهد رفت از این رو باید به پنج میم توجه شود 1- محله محور, همه رویکردها باید محله محور باشد 2- مسجد محور 3- مدرسه زیرا مهم ترین میم مدرسه است و متاسفانه ما 20 سال از مدارس و معلمان غفلت کرده ایم 4- خانواده، در کشور هر برنامه و هر اقدامی صورت میگیرد باید خانواده محور باشد و پنجمین میم مجازی است که این پنج عنصر باید به گونه ای اتفاق بیفتد تا سرمایه اجتماعی گسترش یابد.

رییس مجلس تاکید کرد: متاسفانه امروز مدیران منتظر سرمایه هستند تا اقدامی صورت دهند از این رو بین بهره وری و سرمایه، بهروری مهم است زیرا اگر بهروری صورت گیرد سرمایه نیز به وجود می‌آید.

قالیباف با اشاره به صنعت نفت، گفت: سه و نیم میلیون بشکه نفت امروز در کشور هدر می‌رود که به خاطر بهره‌وری غلط است یعنی سالانه بیش از 100 میلیارد دلار را داریم هدر می‌دهیم؛ از این رو بهره‌وری از طریق فناوری و دانش بنیان صورت می‌گیرد و اگر بهره‌وری در نفت درست انجام گیرد این هدر رفت اتفاق نخواهد افتاد.

رییس مجلس بیان داشت: به قول یک بزرگی در کشور مشکلات زیاد داریم اما مسئله نداریم برای حل یک مشکل، مشکلات دیگری را ایجاد می‌کنیم چون مسئله برای حل مشکلات نداریم؛ از این رو وظیفه دانش بنیان‌ها این است که مشکلات را باید به مسئله تبدیل کنند.

وی افزود: نباید از کشورهای منطقه عقب ماند از این رو باید به بخش خصوصی و دانش بنیان ها فرصت داد تا بتوانند بهره‌وری در کشور را گسترش دهند و وظیفه مجلس قانونگذاری و نظارت است. از این رو مجلس یازدهم در بدو تشکیل خود قانون جهش تولید دانش بنیان را مصوب کرد و قرار است در برنامه هفتم توسعه آن را تکمیل خواهد کرد.