معاون وزیر نفت:

ایران از نظر ذخایر نفت و گاز رتبه نخست دنیا را دارد

 

معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران گفت: ایران از نظر ذخایر نفت و گاز در بین کشورهای چهان رتبه نخست را دارد.

 

به گزارش استصنا محسن خجسته مهر در آیین بهره برداری از نخستین کارخانه تولید پمپ های فراز آوری مصنوعی درون چاهی در شهرک صنعتی شماره سه اهواز بیان کرد: ۳۴۰ میلیارد بشکه نفت و گاز در زیرزمین سرزمین ایران ذخیره است که از این لحاظ مقام اول دنیا را  در ذخایر نفت و گاز داریم.

وی گفت: چشم انداز افزایش تولید تا سال ۱۴۰۸ رساندن تولید نفت به ۵.۷ میلیون بشکه در روز و یک میلیارد و ۷۰۰ مترمکعب گاز در روز است.

خجسته مهر ادامه داد: اقدامات چاه محور برای افزایش تولید نفت یکی از اقدامات بسیار مهم و در دستور کار این شرکت است.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه تمامی مخازن غرب کارون در خوزستان نیاز به روش های فرآوری مصنوعی دارند افزود: حدود یکهزار و ۳۰۰ حلقه چاه از سه هزار حلقه چاه در مناطق نفتخیز جنوب نیاز به روش فراز آوری مصنوعی دارند.

وی گفت: بخش قابل توجهی از چاه های نفت در ایران ا بسته و یا کم بازده هستند و در نظر داریم ۷۰۰ حلقه چاه را فراز آوری کنیم.

وی بیان کرد: روش های چاه محور زودتر به افزایش ضریب تولید می رسد.

انعقاد هفت قرارداد با شرکت های روسی به ارزش چهار میلیارد دلار

خجسته مهر با اشاره به اینکه امروز روابط با روسیه بسیار خوب است افزود: هفت قرار داد با شرکت های مختلف روسی برای هفت میدان نفتی به ارزش چهار میلیارد دلار منعقد کردیم.

در حاشیه آیین بهره برداری از کارخانه تولید پمپ درون چاهی در اهواز، تفاهم نامه همکاری بین وزارت نفت و شرکت ساحل تدبیر(پی فَست) برای تولید و خرید پمپ های درون چاهی منعقد شد.

کارخانه تولید پمپ های فرآوری مصنوعی درون چاهی با اعتباری بالغ بر ۱۰ میلیون یورو و تولید ۱۵۰ پمپ در سال با مشارکت یک شرکت روسی، از سوی ستاد فرمان اجرایی امام(ره) ساخته شده است.

این کارخانه برای کشور هفت میلیون یورو صرفه جویی ارزی دارد و تا سه سال آینده میزان تولید به ۵۰۰ پمپ خواهد رسید.