عضو انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران مطرح کرد:

اعتماد مدیران صنایع نفت به سازندگان داخلی نقش تعیینکننده دارد

عضو انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران در ارتباط با تاثیر نافرجام ماندن مذاکرات در اقتصاد کشور و ساخت داخل اظهار کرد: اگر بخواهیم به سال های نه چندان دور باز گردیم، مشاهده خواهیم کرد که اتفاقاتی که در صنایع به‌ویژه صنایع  نفت و پتروشیمی افتاد، به دلیل فشار تحریم ها و تأثیر سیاست ها و رویکردهایی که در لایه های مدیریتی صنعت به وجود آمده، یک نگاه مثبت در شرکت های داخلی را به دنبال داشت که به موجب آن تاثیر خوبی را در زمینه خودکفایی در صنایع نفت و پتروشیمی از منظر ساخت تجهیزات به دست آوریم اما اکنون که پس از چند سال عملا آن فرآیند کشت و داشت انجام‌شده و به مرحله برداشت نزدیک شده است، یعنی این شرکت ها به بلوغ فنی رسیده اند که می توانند خدمات را  به نحو احسنت در اختیار مشتریان و کارفرمایان قرار دهند، اگر قرار باشد، با یک تغییر رویه کوچک در بحث تحریم ها و گشایشی که اتفاق می افتد، دوستانمان در مجموعه‌های پتروشیمی، پالایشگاهی تغییر رویه داده و به اعتماد شرکت های خارجی باز گردند و توانمندی شرکت های داخلی و این همه سرمایه گذاری مادی و معنوی شرکت ها در این چند سال نادیده بگیرند، حوزه تولید دانش فنی و بومی سازی دانش ساخت و تجهیزات ازبین می رود و ضربه بزرگی به شرکت‌ها و صنعت وارد خواهد شد.

فدایی در ادامه گفت: فارغ از به نتیجه رسیدن یا نرسیدن مذاکرات، اعتماد و رویکرد مدیران در بالادست صنایع نفت است که تعیین کننده است، کما اینکه تحریم‌ها می تواند برطرف شود و مذاکرات به نتیجه بینجامد و در راه های همکاری گشایشی ایجاد شود. در واقع، با یک رویکرد درست و اعتماد به شرکت های داخلی، می توان این فرصت را در اختیار شرکت های داخلی قرار دهیم که واقعا اگر شرکتی در حوزه ساخت و تجهیزات صنایع مورد نیاز ما توانمند است، اولویت را به شرط ارزیابی و سنجش توانمندی به شرکت های داخلی بدهیم. در این حالت بودن با نبودن تحریم ها علاوه بر اینکه تقاوتی ایجاد نمی کند بلکه قطعا اولویت و تمایل ما برداشته شدن تحریم ها خواهد بود زیرا بعید به نظر می رسد که مشکلی برای صنایع کوچک کشور به وجود آید.

عضو انجمن استصنا با اشاره به نامگذاری سال جاری با عنوان «تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها» در ارتباط با تحقق یافتن این شعار گفت: می توان این موارد را در سه بخش مختلف دسته بندی کرد، از جمله بحث حمایت از تولید داخل، پشتیبانی کردن از این شرکت ها و مانع زدایی ها.

فدایی عنوان کرد: مهم ترین بخش، مانع زدایی هاست یعنی باید به منظور حمایت از تولید داخل و پشتیبانی کافی از تولید به دنبال رفع موانع تولید باشیم.

وی ادامه داد: با این حال، با گذشت شش ماه از سال، آن طور که باید به معنای واقعی استفاده عملیاتی نسبت به این شعارها مشاهده نشده است. البته حمایت هایی وجود دارد اما اگر بخواهد جنبه عملیاتی پیدا کند تا نتیجه آن را شرکت های سازنده داخلی ببینند، خیلی عملکرد قانع کننده و مورد رضایتی نبوده است.

عضو انجمن استصنا در ارتباط با راهکارهای پیشنهادی برای بهبود فضای کسب و کار افزود: به‌ نظر من یکی از اصلی‌ترین فاکتورها و عواملی که به عنوان سرعت گیر بر سر مسیر  پیشرفت شرکت ها قرار دارد، بحث پیچیدگی فرآیندها و روندهایی است که در سازمان ها و ارگان های مختلف تعریف شده است، یعنی با فرآیندهای بروکراسی و سازو کارهای اداری آن قدر موانع و پیچیدگی ها را برای شرکت های سازنده ایجاد می کنند که زمانهای بسیاری که می توانستند روزها و ماه ها در بخش فنی و افزایش دانش و بومی سازی تجهیزات صرف کنند، این موارد می‌تواند به عنوان یک عامل مضر برای شرکت‌ها باشد. باید تغییر نگرشی در بحث لایه‌های مدیریتی شرکت های بالادست وزارتخانه صورت بگیرد تا این شعار حمایت از ساخت داخل و سازندگان داخلی نمود عملیاتی بیشتری پیدا کند و اگر واقعا شرکت توانمندی وجود دارد، نباید مانعی برای همکاری و استفاده از این توانمندی ها وجود داشته باشد، نه اینکه شرکتی مرحله اخذ مجوزها و ارزیابی را طی کند اما در نهایت لایه های بالایی انتخاب و تصمیم گیری به صورت سلیقه‌ای و ناعادلانه را انجام دهند.

 

تهیه و تنظیم: م. اسماعیلی، خبرنگار استصنا