عضو انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران مطرح کرد:

برداشت موانع حوزه تولید به معنای شفاف سازی قوانین است

عضو انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران در ارتباط با تاثیر نافرجام ماندن مذاکرات در اقتصاد کشور و ساخت داخل گفت: این مسأله به نتایج مذاکرات بستگی دارد، اگر نتیجه مذاکرات به گشوده شدن گره های اقتصادی، بانکی، معاملات و رفع تحریم های بانکی باشد، بسیار تاثیر گذار است اما اگر نتیجه مذاکرات این باشد که با یکدیگر صلح کنیم مشروط بر این که هرچه پول داریم از کشورهای غربی خرید کنیم، ضربه اساسی  بر تولید وارد می شود. البته برای یک عده که در مسیر تجارت و بازرگانی هستند، تفاوتی نمی کند اما برای تولیدکننده بستگی دارد که مذاکرات چه مسیری را طی کند تا بتواند سهم بازاری از منطقه داشته باشد یا بالعکس، هرسال بیشتر خرید کنیم و تعهد بدهیم که از آنها خرید کنیم.

سید تقی حجازی افزود: تاکنون مذاکراتی که کشورهای ضعیفی مثل ایران داشته اند به این صورت بوده که  که اگر می خواهید ما با شما صلح و تحریم های بانکی را رفع کنیم، باید از ما خرید کنید. بنده به خاطر دارم زمانی که برای صنعت فولاد یک کار جالبی را برای ساخت داخل انجام دادم که در ادامه کار متوجه شدم این محصولات خرید خارجی دارد. زمانی که اعتراض کردم ما این محصولات را در داخل تولید کردیم و سه برابر نمونه خارجی آن هم گارانتی دارد. چرا دوباره خرید خارجی آن انجام شد؟ جوابی که دادند این بود که ما موظف هستیم به دلیل توافقات انجام شده، خرید خارجی داشته باشیم.

وی با مهم برشمردن چگونگی انجام مذاکرات تصریح کرد: این که مذاکره کنیم تا چه نتیجه ای حاصل شود خیلی مهم است.هنگامی که مذاکره می کنیم تا تحریم ها از میان برداشته شود، حساب های بانکی باز شود به شرطی این که اگر در داخل چیزی ساخته می شد از کشورهای ایتالیا،چین و … وارد کنیم، در موقعیت ضعف قرار گرفته ایم، بنابراین، این مذاکره امتیاز نیست.

عضو انجمن استصنا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اگر توافق صورت نگیرد، چه اتفاقی می افتد؟ گفت: اگر مذاکرات به فرجام نرسد هم باز برای ساخت داخل نمی توان آینده ای خوبی را متصور بود زیرا قوانین ما به اندازه کافی از حاشیه برخوردار است. هنگامی که به ساخت داخل مشغول بودیم آقایان، سرمایه گذاری را از خارج از کشور می آوردند و ما هزاران بار فریاد می کردیم و پاسخ آن ها این بود که چون این فرد چینی خودش سرمایه گذاری کرده است، مجاز است از ولایت خود کالا بیاورد اما ما باید پیشرفت داشته باشیم و اگر به پای خارجی ها نرسیم، این موضوع موجب پسرفت کشور خواهد شد.

وی با اشاره به نامگذاری سال جاری با عنوان «تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها» در ارتباط با تحقق یافتن این شعار گفت: این شعار هرساله در راستای کمک و حمایت از تولید بوده است اما کنار این مسائل، مقررات و بخشنامه هایی وجود دارد که افرادی که می خواهند کاری انجام دهند، به موانع برخورد می کنند، در هر صورت هر اندازه که دست تولیدکننده بازتر باشد، بهتر می توان کار کرد. در کمال تأسف در حال حاضر تمام توجه و توقع نسبت به بیزینس است یعنی مشاهده می کنیم حتی ما به عنوان سازنده خیلی مواقع خودمان به تاجر تبدیل می شویم، به طوری که سازه یا قطعه ای را وارد می کنیم و تمامی این موارد به دلیل توجیه پذیر بودن واردات است. باید این توجیهات را از میان برداشت و آقایانی که درصدد حمایت از ساخت داخل هستند، باید شرایطی را فراهم کنند تا اگر می‌خواهد کالایی را از خارج از کشور وارد سازند، مقدور نباشد اما در ایران به این شکل نیست و یک خدمات گمرکی خاص یا حتی قاچاق ماشین آلات سنگین انجام می شود و علتش هم این است که  کسی با قاچاقچی کاری ندارد. برای مثال، هنگامی که کولبران را مشاهده می بینند، می گویند فلان جوان با مدرک دانشگاهی کولبری می کند اما هیچ کسی نمی گوید اصلا چرا باید کولبری انجام شود؟ این کالاها متعلق به چه کسی است؟ آیا واقعا کالایی است که در مملکت ساخته نمی شود؟ کسی این سوالات را نمی پرسد و به اصل مسأله قاچاق توجهی نمی شود.

حجازی گفت: هنگامی که قراردادهای امسال را دیدم خوشحال شدم اما به شش ماه کار مهندسی و انتخاب مواد اولیه نیاز دارد و مشاهده کردم شرکت چینی معافیت ها و تشویقی های صادرکننده ها را قطع کرده است، حالا با وجود این اتفاقات چه کسی از من حمایت می کند؟ من در ابتدا باید این را ثابت کنم و هنگامی که قیمت می دادم آن معافیتی که چینی داده مد نظرم بوده است و اکنون ۱۳درصد روی قیمت برای خرید محصولات اضافه ش . مگر ما چقدر سود در نظر می گیریم؟ این حمایت ها لازم است اما به دلیل این که معمولا بیشتر مردم هدف هستند، کار با اشکال مواجه می شود و موجب می شود افراد حوزه صنعت در راس توجه قرار نگیرند.

عضو انجمن استصنا در ارتباط با راهکارهای پیشنهادی برای بهبود فضای کسب و کار افزود: مسیر حرکت درآمدزایی در مسیر تولید نیست و صرفا مسیر تولید فولاد و پتروشیمی منظور نیست که در ساختار دولتی و نیمه دولتی نیست که به یک درآمدزایی خوب رسیده است بلکه منظور کارخانجاتی در قد و قواره ماست. در شهر ما (کاشان) کمبود نیروی کار وجود دارد و تشویق و ایجاد شرایطی برای کسب آموزش های تولید برای جوانان لازم است. به طور مثال هنگامی که  نعمت زاده به عنوان مدیرعامل پتروشیمی انتخاب شد، هنگام مشاهده کمبود نیروهای کار مانند جوشکار کلاس های رایگان در سراسر کشور برقرار کرد و این تنش را حذف کرد، یعنی جوانان را به سمت بازار تولید با آموزش حرفه ای و مجانی کشاند. مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای به دلیل این که این آموزش ها هزینه بر است، در نتیجه دستشان  از آموزش ها خالی است و این آموزش ها بر دوش تولید محول می شود و گاها دست تولیدکننده به دلیل ملاک تخصص در مابقی موارد در انتخاب پرسنل کوتاه است بنابراین، اصلاح قوانین، توجه به مرزها مسائل بسیار مهمی است. هنگامی که روز گذشته برای پروژه حساب کردم که به واردات دو کانتینر سیم جوش نیاز دارم و با مقایسه هزینه آن با بازار داخل به این نتیجه رسیدم که این اقدام صرفه اقتصادی ندارد، مگر می شود برای من تولیدکننده صرف نکند واردات مواد اولیه را انجام دهم اما نتیجه مطالعات می گوید به دلیل این که این اجناس به صورت قاچاق وارد کشور می شود، در نتیجه آن واردکننده عوارض گمرکی را نمی دهد و من تولیدکننده ناچار به پرداخت آن هستم، این ها موانعی است که باید از حوزه تولید برداشته شود.

حجازی در پایان توضیح داد: برداشت موانع حوزه تولید به معنای شفاف سازی قوانین و مقرارت است. هنگامی که قرارداد منعقد می کنیم کارفرما تا از ما مفاصا حساب مالیات و تامین اجتماعی را نگیرد، پول ما را نمی تواند پرداخت کند یا اکنون موردی داریم که هشت سال از زمان عدم پرداخت پول جنس تحویل شده، می گذرد. مگر تامین اجتماعی از امکانات حقوقی کمی برای وصول مطالبات  خود برخوردار است؟ هر حرکتی که می خواهیم انجام دهیم با موانع اداره دارایی، تامین اجتماعی و بانکی مواجه می‌شویم.دست تولید کننده به دلیل این موارد، بسته شده است.

 

تهیه و تنظیم: م. اسماعیلی، خبرنگار استصنا